برای دانلود با سرعت بالاتر حتما vpn خود را غیرفعال کنید .

 
 

صیحه آسمانی از نشانه‌های ظهور

صیحه آسمانی از نشانه‌های ظهور – صیحه آسمانی از نشانه‌های ظهور

ندای آسمانی نشانه ظهور –  علائم ظهور ؛صيحه آسمانی – صیحه آسمانی از نشانه‌های ظهور

صیحه آسمانی از نشانه‌های ظهور

(بسم الله الرحمن الرحیم)

صیحه همان نداست

– نعمانی (ص۱۷۷) صحیحه‌ی هشام بن سالم، گفت: از اباعبدالله (علیه السلام) شنیدم فرمود:
دو صیحه خواهد بود. یك صیحه در ابتدای شب و یك صیحه در آخر شب.
بعد راوی گفت: عرض كردم: چگونه (دو صیحه) است؟ فرمود:
یك صیحه از آسمان است و یك صیحه از ابلیس.
عرض كردم چگونه می‌توان این دو را شناخت؟ فرمود:
كسی كه پیش از وقوع آن، آن را شنیده باشد، (در مورد آن شنیده باشد) آن را می‌شناسد.
شیخ در این مورد گفته است: این روایت صحیح است. نگارنده می‌گوید نام محمد بن عبدالله بن زراره در سند این روایت است و علامه روایت‌هایی كه نام محمد بن عبدالله بن زراره در سلسله‌ی سند آن باشد، موثق دانسته است. نجاشی با اسنادش نقل كرده كه ابن زراره مردی دانشمند و فاضل و دیندار است. اردبیلی نقل كرده است كه به نظر «شهید» او مجهول الحال است. در اینجا باید تأمل بیشتری كرد.
– تفسیر علی بن ابراهیم… بنابر نقل بحارالانوار، ج۵۲، ص۱۸۴: پدرم از محمد بن الفضل (او محمد بن قاسم بن فضیل است) از پدرش از اباجعفر (علیه السلام) در حدیثی طولانی در مورد سلطنت بنی عباس و نابودی آنها نقل كرده كه امام فرمود:
تا زمانی كه آنان خود را از مكر خداوند ایمن ببیند، صیحه‌ای بر آنها زده خواهد شد كه بر اثر آن صیحه هیچ منادی‌ای از آنها نمی‌ماند كه آنان را جمع كند و كسی صدای آنان را نمی‌شنود…
ظاهراً این صیحه در آخرالزمان نیست بلكه زمانی دیگر است.
– كمال الدین بنابر نقل بحارالانوار، ج۵۲، ص۲۰۴: ابن ولید از ابن ابان از الاهوازی از حماد بن عیسی از ابراهیم بن عمر از ابوایوب (الخزاز به قرینه‌ی راوی و مطلبی كه از او روایت شده) از حارث بن مغیرة از اباعبدالله (علیه السلام):
صیحه‌ای كه در ماه رمضان خواهد بود، در شب جمعه بیست و سوم آن ماه است.
این سند معتبر است و با این روایت مشخص می‌شود، این صیحه چیزی غیر از نداست؛ زیرا برای ما معلوم شده كه ندا در زمانی داده می‌شود كه قائم (علیه السلام) در آن وقت در كعبه است؛ یعنی پس از فرو رفتن در سرزمین بیدا.
– نعمانی (ص۱۷۳) موثقه عبایه بن ربعی الاسدی از امیرالمؤمنین (علیه السلام) ضمن حدیثی طولانی:
… آیا می‌خواهید به شما بگویم پایان حكمرانی بنی فلان چه زمانی است؟
عرض كردیم: آری‌ای امیرالمؤمنین، فرمود:
كشته شدن نفسی حرام (شخصی كه كشتنش حرام است) در روزی حرام در سرزمینی حرام از قومی از قریش…
عرض كردیم: آیا پیش از این اتفاق یا پس از آن نشانه‌ی دیگری خواهد بود؟
فرمود:
صیحه‌ای در ماه رمضان كه بر اثر آن صیحه كسانی كه در بیداری به سر می‌برند هراسان می‌شوند و كسانی كه خوابند، بیدار می‌شوند و دختر جوان پرده نشین از جایگاه عوض شود.
– روضه‌ی كافی ص۳۱۰ بحارالانوار، ج۵۲، ص۳۰۴ صحیحه‌ی عمربن حنظله (كه علماء در مورد وثاقت او اختلاف نظر دارند) از اباعبدالله (علیه السلام) شنیدم فرمود:
پیش از قیام حضرت قائم پنج نشانه خواهد بود: صیحه…
فردای آن روز این آیه را تلاوت كردم إِنْ نَشَأْ نُنَزِّلْ عَلَیْهِمْ مِنَ السَّمَاءِ …
به آن حضرت عرض كردم منظور از آیه «در این آیه» آن صیحه است؟ فرمود:
اگر این گونه باشد، دشمنان خدا به علامت خضوع و پذیرش، در برابر آن سر فرود می‌آورند.
نگارنده این نظر را دارد، روایت‌هایی كه در مورد صیحه آمده، آن گونه كه دیدیم و اگر احتمال بدهیم كه صیحه‌ی ذكر شده در صیحه‌ی هشام بن سالم با ندا و صوت یكی باشد، ناچار می‌شویم بگوییم كه دو صیحه وجود خواهد داشت. صیحه‌ی اول در ماه رمضان و صیحه دوم صیحه‌ی ندا. این دو صیحه‌ی غیر از آن صیحه‌ای است كه به موجب آن سلطنت بنی عباس نابود می‌شود.
اما در مورد صیحه در ماه رمضان، شاید این صیحه، آغاز جنگ بزرگ جهانی باشد. برخی گفته‌اند كه چنین چیزی در زمان انجام كودتای نظامی در عراق به وقوع پیوسته كه این ادعا جای تأمل دارد. چه این امر درست باشد و چه احتمالات دیگری مطرح باشد، روایت‌های معتبر، تصویری دقیق و روشن از صیحه ترسیم ننموده‌اند و ما هم سراغ روایت‌های ضعیف نمی رویم. در صورت تمایل می‌توان به منابع این گونه روایت‌ها مراجعه كرد.
خلاصه‌ی بحث

شكی در این نیست كه روایت‌های مربوط به ندا و صوت و صیحه متواترند و درست‌ترین نظر در تحلیل و تجزیه و تبیین این روایت‌ها این است كه صیحه یا فزعه (هراس) آن گونه كه در مجهوله‌ی داود بن ابی داود الدجاجی آمده (نعمانی، ص۱۶۸) همان نداست و این امر در ماه رمضان اتفاق می‌افتد و دو صیحه یا ندا خواهد بود یكی صادق و راستین است و دیگری كاذب و باطل.
علاوه بر این یك منادی دیگر در روز ظهور امام زمان (علیه السلام) یا پیش از آن به نام قائم و نام پدرشان (علیهما السلام) ندا می‌دهد. این گونه تقسیم بندی در مورد صیحه و ندا با چهار روایت در تعارض است. دو روایت از آنها صحیحه است و دلالت بر این امر دارند. ندایی كه با نام قائم (علیه السلام) است، ندای اول است در حالی كه روایت‌های دیگر در مورد ندا، دلالت بر این دارند كه ندای اول همان: «آگاه باشید كه تنها [علی (علیه السلام)] و پیروان و شیعیان او پیروز و رستگارند» به همین جهت احتمال اینكه صیحه و ندا یكی باشند نیز درست به نظر می‌رسد؛ اما همان گونه كه دیدیم این امر با مفهوم برخی از روایت‌های معتبر كه می‌گویند آن صیحه، كمی پیش از ظهور امام مهدی (علیه السلام) یا در ضمن آن اتفاق می‌افتد، در تضاد است. با جمع بندی این روایت‌ها می‌توان گفت: دو صیحه یا دو ندا در ماه رمضان اتفاق می‌افتد و یا به نام قائم (علیه السلام) یا شیعه‌ی علی (علیه السلام) یا با نام هر دو ندا داده می‌شود و مانعی برای نادرست بودن این احتمال وجود ندارد اما به هر حال باید یك ندا در روز ظهور قائم (علیه السلام) رخ دهد.
به هر حال ان‌شاءالله روز ظهور قائم (علیه السلام) یك ندا خواهد بود و پیش از آن هم در ماه رمضان دو ندا (یكی راستین و یكی دروغین و باطل) خواهد بود و ممكن است دیگران نظر دیگری داشته باشد. این امری است كه كنكاش جدی در آن بسیار سخت و دشوار است. روایت‌هایی وجود دارد كه قائل به وجود سه صدا (صوت) در ماه رجب هستند؛ اما سند آن روایت ها ضعیف است. دو حدیث معتبر نیز وجود دارد كه در آنها آمده است [منبع]، صوت و صدا از دمشق خواهد بود. و روشن است كه این دو روایت رابطه‌ای با ندا ندارند.].

منبع مقاله :
فقیه، محمد، (۱۳۸۷)، سفیانی و نشانه‌های ظهور، ترجمه‌ی: سید شاهپور حسینی، تهران: موعود عصر(عجل الله تعالی فرجه الشریف)، چاپ سوم / http://www.jc313.ir/

[divider style=”dotted” top=”20″ bottom=”20″]

مقاله مهدویت + تسلیم و جامعه مهدوی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته‌های تازه

فیلم و سریال

ویدئو گیم VG

مطالب تصادفی نت پاک