background
xnxx xnxx

موارد استفاده و عوارض سفتریاکسون

موارد استفاده و عوارض سفتریاکسون سفتریاکسون | سفتریاکسون سفتریاکسون پر عارضه ترین دارو آمپول سفتریاکسون برای چیست و چه عوارضی دارد؟

موارد استفاده و عوارض سفتریاکسون

موارد استفاده و عوارض سفتریاکسون

 

موارد استفاده و عوارض سفتریاکسون

سفتریاکسون برای درمان انواع مختلفی از عفونت‌های باکتریایی استفاده می‌شود. این دارو متعلق به یک گروه از داروهای شناخته شده موسوم به آنتی بیوتیک سفالوسپورین است. سفتریاکسون با توقف رشد باکتری‌ها عمل می‌کند.

موارد مصرف سفتریاکسون

سفتریاکسون برای استفاده در نوزادان با سطوح بالای بیلی روبین در خون و نوزادان نارس به علت افزایش خطر ابتلا بهعوارض جانبی توصیه نمی‌شود. برای جزئیات بیشتر با پزشک یا مسئول داروخانه مشورت کنید.

نحوه مصرف سفتریاکسون

این دارو به وسیله تزریق به عضله یا ورید طبق دستور پزشک معمولاً یک یا دو بار در روز تجویز می‌شود. دوز دارو براساس وضعیت پزشکی و پاسخ به درمان تعیین می‌شود. هنگام مصرف این دارو، مقدار زیادی مایعات بنوشید، مگر اینکه دستور پزشک شما چیز دیگری باشد.

اگر از این دارو در خانه استفاده می‌کنید، دستورالعمل‌های آماده سازی و استفاده از آن را از پزشک خود یاد بگیرید. ازمخلوط کردن سفتریاکسون با مایعات IV (سرم) که در آنها کلسیم وجود دارد (مانند سرم رینگر، سرم هارتمن، تغذیه تزریقی محیطی یا تغذیه وریدی کامل) خودداری کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد استفاده ایمن از محصولات کلسیم IV در نوزادان، کودکان و بزرگسالان، با پزشک خود مشورت کنید (به بخش موارد احتیاط مراجعه کنید).

****

قبل از استفاده، این محصول را برای وجود ذرات یا تغییر بررسی کنید. اگر تغییری در مایع وجود داشت، از مایع استفاده نکنید. نحوه نگهداری یا دور ریختن بی خطر آن را یاد بگیرید.

اگر از محلول از پیش مخلوط شده یخ زده استفاده می‌کنید، کیسه را در دمای اتاق یا یخچال قرار دهید. اگر کیسه در یخچال ذوب شده است، حداقل یک ساعت قبل از استفاده اجازه دهید در دمای اتاق بماند. با قرار دادن در آب گرم و یا مایکروویو، آن را گرم نکنید. پس از ذوب شدن، به خوبی آن را تکان دهید و کیسه را برای بررسی نشتی فشار دهید. اگر کیسه نشتی داشت، محلول را دور بریزید. پس از ذوب، محلول را دوباره منجمد نکنید.

****

برای دریافت بهترین تأثیر از این دارو، آن را در فاصله‌های زمانی معین استفاده کنید. به منظور کمک برای یادآوری دارو، هر روز در همان زمان‌ها از آن استفاده کنید.

حتی اگر بعد از چند روز علائم از بین رفتند همچنان دارو را طبق تجویز در دوره تعیین شده مصرف کنید. توقف زودهنگام دارو ممکن است منجر به بازگشت عفونت شود.

اگر وضعیت شما طولانی و یا بدتر شد، به پزشک خود بگویید.

عوارض جانبی

تورم، قرمزی یا درد در محل تزریق ممکن است رخ دهد. اگر هر کدام از این عوارض طول کشیدند و یا بدتر شدند، فوراً به پزشک یا داروساز خود بگویید.

به یاد داشته باشید که پزشک شما این دارو را بدین دلیل تجویز کرده است که فایده آن را بیشتر از خطر عوارض جانبی آن در نظر گرفته است. بسیاری از افرادی که از این دارو استفاده می‌کنند، عوارض جانبی جدی ندارند.

در صورت وجود هر گونه عوارض جدی، از جمله: کبودی/ خونریزی آسان، خستگی غیرمعمول، علائم بیماری کیسه صفرا (مانند درد معده / شکم، تهوع، استفراغ)، علائم مشکلات کلیوی (مانند تغییر در مقدار ادرار)، ادرار صورتی / خونین / تیره، ادرار دردناک / مکرر، درد کمر / پهلو، زرد شدن چشم / پوست، حرکات غیرقابل کنترل، تغییرات ذهنی / خلقی (مانند سردرگمی) و تشنج، فوراً به پزشک اطلاع دهید.

****

این دارو به علت نوعی باکتری مقاوم، به ندرت باعث ایجاد یک بیماری شدید روده‌ای می‌شود (اسهال مرتبط با کلستریدیوم دیفیسل) می‌شود. این بیماری ممکن است در طول درمان یا چند هفته تا چند ماه پس از توقف درمان، بروز کند. در صورت ابتلا به این مشکلات، پزشک خود را در جریان قرار دهید: اسهالی که متوقف نشود، درد یا گرفتگی شکم، وجود خون / مخاط در مدفوع.

اگر هرگونه از این علائم را داشتید، از داروهای ضد اسهال یا داروهای مسکن درد نارکوتیک استفاده نکنید زیرا ممکن استاین محصولات شرایط شما را بدتر کنند.

استفاده از این دارو برای دوره‌های طولانی یا مکرر ممکن است موجب برفک دهان یا عفونت مخمر جدید شود. اگر متوجه تکه‌های سفید در دهان، تغییر در ترشحات واژن یا سایر علائم جدید شدید، با پزشک خود مشورت کنید.

****

واکنش آلرژیک بسیار جدی به این دارو نادر است. با این حال، اگر متوجه علائم واکنش شدید آلرژیک شدید، از جمله:بثورات پوستی، خارش / تورم (به ویژه در صورت / زبان / گلو)، سرگیجه شدید و مشکل تنفس، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

در این مقاله از راستینه ارائه لیست کاملی از عوارض جانبی احتمالی امکان پذیر نیست. اگر متوجه عارضه دیگری شدید که در بالا ذکر شده است، با پزشک یا داروساز تماس بگیرید.

موارد احتیاط

قبل از مصرف سفتریاکسون، اگر به آن یا به آنتی بیوتیک های دیگر (مانند پنی سیلین، سفالوسپورین های دیگر) حساسیت دارید یا اگر آلرژی دیگری دارید، به پزشک خود اطلاع دهید. این محصول ممکن است حاوی مواد غیر فعالی باشد که می‌توانند واکنش‌های آلرژیک و مشکلات دیگر ایجاد کنند. برای اطلاعات بیشتر با داروساز خود صحبت کنید.

قبل از استفاده از این دارو، پزشک یا داروساز خود را از سابقه پزشکی خود آگاه کنید، به ویژه سوابقی همچون: بیماری کیسه صفرا، بیماری کلیوی، بیماری کبد، بیماری‌های معده / روده (مانند کولیت).

****

به نوزادان کمتر از یک ماه که این دارو را دریافت می‌کنند، هیچ محصولی که حاوی کلسیم باشد (از جمله سرم های IV مانند محلول رینگر، محلول هارتمن، تغذیه وریدی کامل یا تغذیه تزریقی محیطی) ندهید. انجام این کار می‌تواند مشکلات جدی در اندام‌های حیاتی ایجاد کند.

سفتریاکسون ممکن است موجب در اختلال عملکرد واکسن های باکتریایی زنده (مانند واکسن حصبه) شود. هنگام استفاده از این دارو، هیچ واکسیناسیون یا ایمن سازی انجام ندهید مگر اینکه پزشک دستور داده باشد.

قبل از جراحی، پزشک یا دندانپزشک خود را در مورد تمام محصولاتی که استفاده می‌کنید (از جمله داروهای تجویزی، داروهای غیر تجویزی و محصولات گیاهی) مطلع سازید.

اگر باردار هستید قبل از استفاده از این دارو با پزشک خود در میان بگذارید.

این دارو به مقدار کم به شیر مادر انتقال می‌یابد و بعید است که به نوزاد شیرده آسیب برساند. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

منبع: راستینه

___________________________________________________________

موارد استفاده و عوارض سفتریاکسون

موارد استفاده و عوارض سفتریاکسون

موارد استفاده و عوارض سفتریاکسون

موارد استفاده و عوارض سفتریاکسون

قرص جوشان + فواید و عوارض
views 95
قرص جوشان در چه مواری مصرف می شود؟ به این دلایل قرص جوشان مصرف کنید قرص جوشان ویتامین ث همه آنچه که باید درمورد قرص های جوشان بدانید+عوارض و فواید قرص جوشان ...
قرص ستیریزین + موارد مصرف و عوارض
views 101
قرص روکش دار ستیریزین داروی ستیریزین (Cetirizine) داروی ستیریزین چیست؟  قرص سیتریزین برای چیست؟ قرص سیتریزین چه کاربردها و چه عوارضی دارد؟ قرص ستیریزین قرص ستی...
چند نکته مهم درباره اتاق خواب
views 125
چند نکته کمياب درباره اتاق خواب زوجین نكاتي در مورد اتاق خواب اتاق خواب زوجین و برخی نکات مهم اتاق خواب، جايي است براي آسودن، كسب آرامش و انرژي مجدد براي يك ...
تمرینات با وزنه برای افزایش پرش + روش انجام تمرینات...
views 27
بدنسازی سالم -برنامه تغذیه – مقالات اختصاصی – برنامه بدنسازی – بدنسازی برتر – نکات تغذیه ای – همه چیز در مورد بدنسازی – بدنسازان – بدنسازی بدون مکمل – همه چیز د...
مضرات مصرف بی رویه ویتامین ها و مکمل ها...
views 59
مضرات مصرف بی رویه ویتامین ها و مکمل ها - مضرات مصرف بی رویه ویتامین ها و مکمل ها - عوارض مصرف زیاد ویتامین ها زیاده روی در مصرف ویتامین ها چه عواقبی دارد؟ مضر...
آیا می دانید که نوشیدن زیاد آب مضر می باشد...
views 90
آیا می دانید که نوشیدن زیاد آب منشاء بسیاری از بیماری ها است! نوشیدن آب زیاد مفید یا مضر؟ نوشیدن زیاد آب خطرساز میشود مضرات مصرف زیاد آب نوشيدن آب زياد مي‌تواند...
قرص ایبوپروفن + موارد مصرف و عوارض...
views 100
قرص ایبوپروفن و موارد مصرف آن قرص ایبوپروفن | شربت ایبوپروفن | ایبوپروفن ۴۰۰ ایبوپروفن یا بروفن چیست عوارض قرص مسکن ایبوپروفن چیست؟ ایبوپروفن یا بروفن چیست؟ قرص...
تاثیر مواد غذایی اصلاح شده ژنتیکی بر سلامت...
views 67
تاثیر مواد غذایی اصلاح شده ژنتیکی بر سلامت غذاهای اصلاح شده ژنتیکی خوب است یا بد - تاثیر گیاهان تراریخته بر سلامت انسان تاثیر مواد غذایی اصلاح شده ژنتیکی بر سل...
معرفی تمام ویتامین های معروف
views 103
ویتامین های معروف با مهم ترین و اصلی ترین ویتامین ها آشنا شوید ویتامین ها و مکمل های واجب برای بدن انواع ویتامین ها و خواص آن ها  انواع مولتی ویتامین خارجی جدول...
ماه رمضان و سبک درست زیستن
views 86
ماه رمضان و سبک درست زیستن  ماه رمضان و سبک درست زیستن ماه رمضان و سبک درست زیستن آیا می‌دانید روزه‌داری چه آثار مثبت جسمانی دارد؟ از حداقل این آثار می‌توان...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اخرین ارسال های کل سایت

فیلم سریال انیمیشن

ویدئو گیم