موارد استفاده و عوارض سفتریاکسون

موارد استفاده و عوارض سفتریاکسون سفتریاکسون | سفتریاکسون سفتریاکسون پر عارضه ترین دارو آمپول سفتریاکسون برای چیست و چه عوارضی دارد؟

موارد استفاده و عوارض سفتریاکسون

موارد استفاده و عوارض سفتریاکسون

 

موارد استفاده و عوارض سفتریاکسون

سفتریاکسون برای درمان انواع مختلفی از عفونت‌های باکتریایی استفاده می‌شود. این دارو متعلق به یک گروه از داروهای شناخته شده موسوم به آنتی بیوتیک سفالوسپورین است. سفتریاکسون با توقف رشد باکتری‌ها عمل می‌کند.

موارد مصرف سفتریاکسون

سفتریاکسون برای استفاده در نوزادان با سطوح بالای بیلی روبین در خون و نوزادان نارس به علت افزایش خطر ابتلا بهعوارض جانبی توصیه نمی‌شود. برای جزئیات بیشتر با پزشک یا مسئول داروخانه مشورت کنید.

نحوه مصرف سفتریاکسون

این دارو به وسیله تزریق به عضله یا ورید طبق دستور پزشک معمولاً یک یا دو بار در روز تجویز می‌شود. دوز دارو براساس وضعیت پزشکی و پاسخ به درمان تعیین می‌شود. هنگام مصرف این دارو، مقدار زیادی مایعات بنوشید، مگر اینکه دستور پزشک شما چیز دیگری باشد.

اگر از این دارو در خانه استفاده می‌کنید، دستورالعمل‌های آماده سازی و استفاده از آن را از پزشک خود یاد بگیرید. ازمخلوط کردن سفتریاکسون با مایعات IV (سرم) که در آنها کلسیم وجود دارد (مانند سرم رینگر، سرم هارتمن، تغذیه تزریقی محیطی یا تغذیه وریدی کامل) خودداری کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد استفاده ایمن از محصولات کلسیم IV در نوزادان، کودکان و بزرگسالان، با پزشک خود مشورت کنید (به بخش موارد احتیاط مراجعه کنید).

****

قبل از استفاده، این محصول را برای وجود ذرات یا تغییر بررسی کنید. اگر تغییری در مایع وجود داشت، از مایع استفاده نکنید. نحوه نگهداری یا دور ریختن بی خطر آن را یاد بگیرید.

اگر از محلول از پیش مخلوط شده یخ زده استفاده می‌کنید، کیسه را در دمای اتاق یا یخچال قرار دهید. اگر کیسه در یخچال ذوب شده است، حداقل یک ساعت قبل از استفاده اجازه دهید در دمای اتاق بماند. با قرار دادن در آب گرم و یا مایکروویو، آن را گرم نکنید. پس از ذوب شدن، به خوبی آن را تکان دهید و کیسه را برای بررسی نشتی فشار دهید. اگر کیسه نشتی داشت، محلول را دور بریزید. پس از ذوب، محلول را دوباره منجمد نکنید.

****

برای دریافت بهترین تأثیر از این دارو، آن را در فاصله‌های زمانی معین استفاده کنید. به منظور کمک برای یادآوری دارو، هر روز در همان زمان‌ها از آن استفاده کنید.

حتی اگر بعد از چند روز علائم از بین رفتند همچنان دارو را طبق تجویز در دوره تعیین شده مصرف کنید. توقف زودهنگام دارو ممکن است منجر به بازگشت عفونت شود.

اگر وضعیت شما طولانی و یا بدتر شد، به پزشک خود بگویید.

عوارض جانبی

تورم، قرمزی یا درد در محل تزریق ممکن است رخ دهد. اگر هر کدام از این عوارض طول کشیدند و یا بدتر شدند، فوراً به پزشک یا داروساز خود بگویید.

به یاد داشته باشید که پزشک شما این دارو را بدین دلیل تجویز کرده است که فایده آن را بیشتر از خطر عوارض جانبی آن در نظر گرفته است. بسیاری از افرادی که از این دارو استفاده می‌کنند، عوارض جانبی جدی ندارند.

در صورت وجود هر گونه عوارض جدی، از جمله: کبودی/ خونریزی آسان، خستگی غیرمعمول، علائم بیماری کیسه صفرا (مانند درد معده / شکم، تهوع، استفراغ)، علائم مشکلات کلیوی (مانند تغییر در مقدار ادرار)، ادرار صورتی / خونین / تیره، ادرار دردناک / مکرر، درد کمر / پهلو، زرد شدن چشم / پوست، حرکات غیرقابل کنترل، تغییرات ذهنی / خلقی (مانند سردرگمی) و تشنج، فوراً به پزشک اطلاع دهید.

****

این دارو به علت نوعی باکتری مقاوم، به ندرت باعث ایجاد یک بیماری شدید روده‌ای می‌شود (اسهال مرتبط با کلستریدیوم دیفیسل) می‌شود. این بیماری ممکن است در طول درمان یا چند هفته تا چند ماه پس از توقف درمان، بروز کند. در صورت ابتلا به این مشکلات، پزشک خود را در جریان قرار دهید: اسهالی که متوقف نشود، درد یا گرفتگی شکم، وجود خون / مخاط در مدفوع.

اگر هرگونه از این علائم را داشتید، از داروهای ضد اسهال یا داروهای مسکن درد نارکوتیک استفاده نکنید زیرا ممکن استاین محصولات شرایط شما را بدتر کنند.

استفاده از این دارو برای دوره‌های طولانی یا مکرر ممکن است موجب برفک دهان یا عفونت مخمر جدید شود. اگر متوجه تکه‌های سفید در دهان، تغییر در ترشحات واژن یا سایر علائم جدید شدید، با پزشک خود مشورت کنید.

****

واکنش آلرژیک بسیار جدی به این دارو نادر است. با این حال، اگر متوجه علائم واکنش شدید آلرژیک شدید، از جمله:بثورات پوستی، خارش / تورم (به ویژه در صورت / زبان / گلو)، سرگیجه شدید و مشکل تنفس، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

در این مقاله از راستینه ارائه لیست کاملی از عوارض جانبی احتمالی امکان پذیر نیست. اگر متوجه عارضه دیگری شدید که در بالا ذکر شده است، با پزشک یا داروساز تماس بگیرید.

موارد احتیاط

قبل از مصرف سفتریاکسون، اگر به آن یا به آنتی بیوتیک های دیگر (مانند پنی سیلین، سفالوسپورین های دیگر) حساسیت دارید یا اگر آلرژی دیگری دارید، به پزشک خود اطلاع دهید. این محصول ممکن است حاوی مواد غیر فعالی باشد که می‌توانند واکنش‌های آلرژیک و مشکلات دیگر ایجاد کنند. برای اطلاعات بیشتر با داروساز خود صحبت کنید.

قبل از استفاده از این دارو، پزشک یا داروساز خود را از سابقه پزشکی خود آگاه کنید، به ویژه سوابقی همچون: بیماری کیسه صفرا، بیماری کلیوی، بیماری کبد، بیماری‌های معده / روده (مانند کولیت).

****

به نوزادان کمتر از یک ماه که این دارو را دریافت می‌کنند، هیچ محصولی که حاوی کلسیم باشد (از جمله سرم های IV مانند محلول رینگر، محلول هارتمن، تغذیه وریدی کامل یا تغذیه تزریقی محیطی) ندهید. انجام این کار می‌تواند مشکلات جدی در اندام‌های حیاتی ایجاد کند.

سفتریاکسون ممکن است موجب در اختلال عملکرد واکسن های باکتریایی زنده (مانند واکسن حصبه) شود. هنگام استفاده از این دارو، هیچ واکسیناسیون یا ایمن سازی انجام ندهید مگر اینکه پزشک دستور داده باشد.

قبل از جراحی، پزشک یا دندانپزشک خود را در مورد تمام محصولاتی که استفاده می‌کنید (از جمله داروهای تجویزی، داروهای غیر تجویزی و محصولات گیاهی) مطلع سازید.

اگر باردار هستید قبل از استفاده از این دارو با پزشک خود در میان بگذارید.

این دارو به مقدار کم به شیر مادر انتقال می‌یابد و بعید است که به نوزاد شیرده آسیب برساند. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

منبع: راستینه

___________________________________________________________

موارد استفاده و عوارض سفتریاکسون

موارد استفاده و عوارض سفتریاکسون

موارد استفاده و عوارض سفتریاکسون

موارد استفاده و عوارض سفتریاکسون

توصیه هایی برای درمان بوی بد زیر بغل...
views 192
رفع بوی زیر بغل درمان های خانگی برای رفع بوی بد زیر بغل چند راه درمان خانگی موثر برای رفع بوی بد زیر بغل رفع بوی بد عرق زیر بغل با چند راه خانگی بهترین راه حل ط...
پاکسازی کبد در روزه داری و افزایش اشتها در سحری...
views 162
پاکسازی کبد در روزه داری و افزایش اشتها در سحری پاکسازی کبد در روزه داری و افزایش اشتها در سحری در افرادی که در وعده سحر میلی به خوردن ندارند بهتر است در اب...
درمان تلخی دهان در روزه داری
views 130
درمان تلخی دهان در روزه داری تلخی دهان در روزه داری؛ علل و توصیه ها روش های رفع تلخی دهان در ماه رمضان نکاتی برای رفع تلخی دهان در ماه رمضان درمان تلخی دهان در ...
قرص آتورواستاتین + موارد مصرف و عوارض...
views 134
قرص آتورواستاتین و کاهش کلسترول خون آتورواستاتین | قرص آتورواستاتین | آتورواستاتین ۲۰  همه چیز در مورد داروی آتورواستاتین آتورواستاتین | “آتورواستاتین” چه عوارض...
علت های خواب رفتن دست و پا+ویدئو
views 159
خواب رفتن دست و پا خواب رفتگی دست و پا علت اصلی خواب رفتن دست و پا چیست؟ وقتی اعضای بدن به خواب می‌روند خواب رفتن اعضای بدن مثل دست و پا  گزگز،بی حسی،خواب رفتگی...
طرز تهیه ماسک برای پاکسازی صورت+ویدئو...
views 145
طرز تهیه ماسک روش های عالی برای پاکسازی پوست طرز تهیه ماسک برای پاکسازی صورت پاکسازی حرفه ای پوست ماسک صورت خانگی + طرز تهیه طرز تهیه ماسک طرز تهیه ماسک برای...
تدابیر دوران بارداری-قسمت چهارم+ویدئو...
views 282
تدابیر دوران بارداری تدابیر بارداری تبریزیان بارداری خیراندیش  دوران بارداری احادیث دوران بارداری سویق در بارداری بادکش در دوران بارداری توصیه هایی در زمان بارد...
قرص کلردیازپوکساید + موارد مصرف و عوارض...
views 166
قرص کلردیازپوکساید | کلردیازپوکسید | کلردیازپوکساید Chlordiazepoxide قرص کلردیازپوکساید چیست و چه عوارضی دارد قرص کلردیازپوکساید چه کاربردهایی دارد؟ همه چیز درب...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فیلم سریال انیمیشن

ویدئو گیم