تبلیغ

دانلود بازی کامپیوتر

دانلود بازی زولا zulal
عمومیمطالب " احکام دینی "

فضایل رمضان در کلام علی(ع) + ماه رمضان

فضایل رمضان در کلام علی(ع) فضایل رمضان در کلام علی(ع)

فضایل رمضان در کلام علی(ع) + ماه رمضان

thumb - فضایل رمضان در کلام علی(ع) + ماه رمضان

امام محمدباقر(ع) در یک روایت فرمودند:

امیرالمؤمنین(ع) در اولین روز ماه رمضان در مسجد کوفه سخنرانی کرد. پس خدا را به برترین، شریف‌ترین و رساترین حمد کرد و او را به برترین ستایش، ثنا کرد و بر پیامبر خدا محمد(ص) درود فرستاد و فرمود:

ای مردم! این ماه، ماهی است که خداوند، آن را بر ماه‏‌های دیگر برتری داده است، مانند برتری ما اهل‏بیت بر دیگر مردم. و آن، ماهی است که درهای آسمان و درهای رحمت، در آن گشوده می‏شوند و درهای آتش در آن بسته می‌شوند. و ماهی است که در آن ندا شنیده می‏شود و دعا مستجاب می‏‌شود و گریه مورد ترحّم قرار می‏گیرد.

«أیُّهَا النّاسُ، إنَّ هذَا الشَّهرَ شَهرٌ فَضَّلَهُ الله‏ُ عَلى سائِرِ الشُّهورِ کَفَضلِنا أهلَ البَیتِ عَلى سائِرِ النّاسِ؛ و هُوَ شَهرٌ یُفَتَّحُ فیهِ أبوابُ السَّماءِ و أبوابُ الرَّحمَهِ، و یُغَلَّقُ فیهِ أبوابُ النِّیرانِ؛ و هُوَ شَهرٌ یُسمَعُ فیهِ النِّداءُ، و یُستَجابُ فیهِ الدُّعاءُ، و یُرحَمُ فیهِ البُکاءُ
ماهی است که در آن، شبی وجود دارد که فرشتگان از آسمان فرود آمده، بر مردان و زنان روزه‏ دار، به اذن پروردگارشان تا طلوع سپیده سلام میدهند و آن شب، “شب قدر” است . دو هزار سال پیش از آن که آدم علیه‏‌السلام آفریده شود، ولایت من در آن شب، مقدّر شد. روزه گرفتن آن، برتر از روزه‏ داری هزار ماه است و عمل در آن، برتر از عمل در هزار ماه است.

****

و هُوَ شَهرٌ فیهِ لَیلَهٌ نَزَلَتِ المَلائِکَهُ فیها مِنَ السَّماءِ؛ فَتُسَلِّمُ عَلَى الصّائِمینَ وَالصّائِماتِ بِإِذنِ رَبِّهِم إلى مَطلَعِ الفَجرِ، و هِیَ لَیلَهُ القَدرِ؛ قُدِّرَ فیها وِلایَتی قَبلَ أن خُلِقَ آدَمُ علیه‏السلام بِأَلفَی عامٍ، صِیامُ یَومِها أفضَلُ مِن صِیامِ ألفِ شَهرٍ، وَالعَمَلُ فیها أفضَلُ مِنَ العَمَلِ فی ألفِ شَهرٍ

ای مردم! خورشید ماه رمضان بر مردان و زنان روزه‏ دار، با رحمت می‌‏تابد و ماه آن با رحمت بر آنان نورافشانی می‏کند و هیچ روز و شبی از این ماه نیست، مگر آن که پروردگار متعال، بر سر این امّت، نیکی می ‏افشاند. پس هر کس از ریزش نعمت الهی ذرّه‌‏ای بهره‏ مند شود، در روز دیدارش با خدا، نزد خداوند گرامی خواهد بود و هیچ بنده‏‌ای نزد خدا گرامی نشود، مگر آن که خداوند، بهشت را جایگاه او قرار می‏دهد.

****

أیُّهَا النّاسُ ، إنَّ شُموسَ شَهرِ رَمَضانَ لَتَطلُعُ عَلَى الصّائِمینَ وَالصّائِماتِ ، وإنَّ أقمارَهُ لَیَطلُعُ عَلَیهِم بِالرَّحمَهِ ، وما مِن یَومٍ ولَیلَهٍ مِنَ الشَّهرِ إلاّ وَالبِرُّ مِنَ اللّه ِ تَعالى یَتَناثَرُ مِنَ السَّماءِ عَلى هذِهِ الاُمَّهِ ، فَمَن ظَفِرَ مِن نِثارِ اللّه ِ بِدُرَّهٍ کَرُمَ عَلَى اللّه ِ یَومَ یَلقاها ، وما کَرُمَ عَبدٌ عَلَى اللّه ِ إلاّ جَعَلَ الجَنَّهَ مَثواهُ.

بندگان خدا! این ماه شما، همچون دیگر ماه‏‌ها نیست. روزهایش برترین روزهاست و شب‏هایش برترین شب‏ها و ساعاتش برترین ساعات است. آن، ماهی است که شیطان‏‌ها در آن در بند و زندانی‏اند؛ ماهی که خداوند در آن، روزی‏‌ها و اجل‏‌ها را می‏‌افزاید و میهمانان خانه‌اش را می‏‌نویسد؛ ماهی که اهل ایمان با آمرزش و رضای الهی، با شادی و نعمت‏های الهی و با خشنودی فرمانروای دادگر و توانا، پذیرفته می‌‏شوند.

عِبادَ اللّه ِ ، إنَّ شَهرَکُم لَیسَ کَالشُّهورِ ؛ أیّامُهُ أفضَلُ الأَیّامِ ، ولَیالیهِ أفضَلُ اللَّیالی ، وساعاتُهُ أفضَلُ السّاعاتِ ؛ هُوَ شَهرٌ الشَّیاطینُ فیهِ مَغلولَهٌ مَحبوسَهٌ ؛ هُوَ شَهرٌ یَزیدُ اللّه ُ فیهِ الأَرزاقَ وَالآجالَ ، ویَکتُبُ فیهِ وَفدَ بَیتِهِ ؛ وهُوَ شَهرٌ یُقبَلُ أهلُ الإِیمانِ بِالمَغفِرَهِ وَالرِّضوانِ ، وَالرَّوحِ وَالرَّیحانِ و مَرضاهِ المَلِکِ الدَّیّانِ.

لینک های خراب را در قسمت نظرات گزارش دهید. (در کمترین زمان ممکن اصلاح میشود.)
دانلود سریال

 برای دانلود از سایت فیلترشکن یا VPN خود را غیرفعال فرمایید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن